2.Arapça Kitap ve Kültür Günleri Basın Toplantısı Gerçekleşti

Arapça Neyimiz Olur?
06/02/2017
Ümmet Üsküdar’da Toplanıyor
19/02/2018

2.Arapça Kitap ve Kültür Günleri Basın Toplantısı Gerçekleşti

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, İstanbul Sultanahmet Vakfı (İSVA) ve Haşimi Yayınevinin ortaklaşa düzenlediği “2. Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” 17 Şubat’ta başlıyor.

Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin açılışında konuşan Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, “Arapça Kitap ve Kültür Günleri sadece kitapların olduğu bir yer değil İslam alimlerinin, yazarlarının da olacağı bir kültür şölenine dönüşecek. Ülkemizde Arap dili, edebiyatı, yazarları bilinmiyor. Yine aynı şekilde Arap ülkelerinde de Türk yazar ve eserler bilinmiyor. Arapça Kitap ve Kültür günleriyle birlikte yayıncılarımız artık Arapça eserler basmaya başladı. Yaptığımız bu organizasyon gelecek yıllarda büyüyerek devam edecek. Bir Frankfurt kitap fuarından daha iyi bir konuma geleceğiz” şeklinde konuştu.

İslam dünyasındaki kültürel eksikliği dile getiren Haşimi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Ali Sözer, “İslam dünyası siyaseten yakın olsa da kültürel olarak çok uzak kaldı. Bu uzaklığı biran evvel kapatmalıyız. Sultanahmet Vakfı’nda yani burada gördüğünüz kitapları araştırmacı yazarlar hazırladı. Kitapları okumayanlar, kitapla haşır neşir olmayanlar kitapları bu şekilde dizemezler. Birçok eseri ilk defa yayım hayatına bu fuarla birlikte kazandırıyoruz” dedi.

 

Türkiye’nin İslam dünyasının önderi olduğunu belirten Burkina Faso temsilcisi Şeyh Abdülaziz Ouedraogo, “Arap dili sadece Arapları ilgilendiren bir dil değil aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’in ve cennetin dili Arapçadır” ifadelerini kullandı.

Asırlardır Sönmeyen Işığımız: Alimler ve Kitaplar” temasıyla düzenlenecek ” 2. Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri”, 26 Şubat’ta sona erecek.