Organizatörler

Organizatörler

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi


TYB İstanbul Şubesi, İstanbul’da 1991’den bu yana faaliyet gösteren, kültür ve edebiyat dünyasının önemli kültür mekânlarından biridir. Gerek üyelerinin çoğunluğunu bünyesinde bulundurması, gerekse geleneksel hale gelen kültürel faaliyetleri ile sürekli kamuoyunun gündemindedir. Ayrıca TYB İstanbul Şubesi, müdavimlerini ağırladığı ve faaliyetlerini yürüttüğü Mimar Sinan yadigârı Kızlarağası Medresesi ile de kültür dünyamızda ayrıcalıklı bir yere sahiptir. TYB İstanbul Şubesi, İstanbul Kültür Merkezi olarak da bilinen bu mekânda faaliyetlerini sürdürmektedir. Yazarlıktan editörlüğe, karikatürden diksiyon ve hitabete, senaryo yazımından osmanlıcaya ve musiki atölyelerine kadar kültür-sanat alanında birçok atölye düzenleyerek Türk edebiyatını ve kültür hayatını besleyen bir okul durumundadır.

Halidî Maarif İlim ve Kültür Derneği


2014 yılında kurulan ve merkezi İstanbul'da bulunan Hâlidî Maarif İlim ve Kültür Derneği; eğitim, ilim, kültür ve sosyal hizmetler alanında ülkemize ve tüm insanlığa maddî ve manevî katkılarda bulunmaktadır. Eğitim kurumları, yurtlar, kurslar ve araştırma merkezleri yapmak, yapılanlara ve yeni yapılacaklara destek olmak, eğitimlerine devam eden ve edecek olan insanları destekleyerek yurt içinde ve yurt dışında vasıflı insan yetişmesine yardımcı olmak derneğin amaçları arasındadır.

Hâşimî Yayınevi


2010 yılında kurulan Hâşimî Yayınevi, “mirasımızı koruyoruz” sloganıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Arapça yayınlara öncelik vermekle birlikte, Osmanlı Türkçesi ve Kürtçe eserler de yayımlayan yayınevi; Sarf, Nahiv, Mantık, Meâni, Beyan, Usul ve benzeri alanlardaki müfredat kitaplarını orijinallerine sadık kalarak yeniden, daha anlaşılır bir yapıda okuyucusuna sunmayı amaçlıyor. Arapça kaynak kitapların yanı sıra Arapça ders ve yardımcı kitapların basımını da yapan yayınevi, bütün bunlarla beraber ilmî, kültürel ve tasavvufî eserlerin basımını tashih ve tetkikten geçirerek yayımlıyor. Ayrıca Lübnan, Mısır, Ürdün, Fas, Suudi Arabistan gibi Arap ülkelerinde basılan ve Türkiye’de karşılığı olan Arapça ilmî eserleri temin ederek satışa sunuyor. Her geçen gün büyümekte olan Hâşimî Yayınevi, özellikle bulunması zor olan ve unutulmaya yüz tutmuş pek çok kıymetli eseri okuyucuyla buluşturmayı hedefliyor.