İslâm Dünyasından Âlimler ve Akademisyenler Çevrimiçi Buluşuyor!

İslâm Dünyasından Âlimler ve Akademisyenlerle Çevrimiçi Buluşma!
23/10/2020
7. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başlıyor
21/11/2022

İslâm Dünyasından Âlimler ve Akademisyenler Çevrimiçi Buluşuyor!

 

İlk yılından bu yana büyük bir ilgiyle karşılanan ve İslâm dünyası âlimlerini bir araya getiren Arapça Kitap ve Kültür Günleri, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çevrimiçi olarak düzenleniyor. 3 – 7 Kasım tarihlerinde düzenlenecek etkinlikte söyleşi, panel, sempozyum, kitap hediyesi, sergi gibi tüm etkinlikler çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da İslâm dünyasının dört bir yanından ilim adamları ve akademisyenlerin katılacağı etkinlik “Mâverâünnehir’den Anadolu’ya Akan Tasavvuf Irmağı” ana temasıyla gerçekleştirilecek ve tüm dünyadan katılıma açık olacak.

 

İslâm dünyasının heyecanla takip ettiği Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin altıncısı, ilgilileriyle çevrimiçi olarak buluşuyor. T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 3 – 7 Kasım tarihleri arasında arapcakitapgunleri.com üzerinden düzenlenecek etkinliğin bu yılki ana teması “Mâverâünnehir’den Anadolu’ya Akan Tasavvuf Irmağı” olacak. Uluslararası Tevhid ve Şefaat Sempozyumu da etkinlik kapsamında yurt içinden ve yurt dışından akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek. Etkinlikte İslâm dünyasından birçok üst düzey ilim adamı, akademisyen, yazar ve yayıncı, zoom uygulaması ve etkinliğin youtube kanalında eş zamanlı yapılacak canlı yayınlarda, hem ortak kültür ve bilgi mirasını paylaşacak hem de okuyucularla bir araya gelecek.

6. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nde din ve dil kardeşliğinin pekiştirilmesi, ilim mirasının paylaşılması yine ön planda olacak. T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşecek olan etkinlik, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi tarafından düzenleniyor.

Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri, İslâm dünyasında var olan ilmî birikim ve ortak mirası ülkemiz merkezli bir organizasyonda bir araya getirerek, Türkiye’nin çok daha iyi tanınmasını hedefliyor. Arapçanın, medeniyetimizin, ilim mirasımızın ve ortak kültürümüzün önemine dikkat çekmeyi bir ideal haline getiriyor.

 

YÜZLERCE İLİM ADAMI, AKADEMİSYEN VE YAYINCI BU ETKİNLİKTE BULUŞACAK

Daha önceki yıllarda Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, Irak, Lübnan, Ürdün, Mısır, Cezayir, Tunus, Fas, Sudan, Katar, Kuveyt, Özbekistan, Türkmenistan, Hindistan, Pakistan gibi pek çok ülkeden ilim adamlarını İstanbul’da bir araya getiren etkinlik, bu yıl ilim adamlarını sanal ortamda tüm dünya ile buluşturuyor.

Etkinlik, 3 – 7 Kasım tarihleri arasında internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebilecek.