4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri Yarın Başlıyor!

Fuarın İslâm ülkeleri için nasıl bir önemi var?
24/02/2018
İslâm Dünyası ile Türkiye Arasında Kültür Köprüsü: Arapça Kitap ve Kültür Günleri
21/02/2019

4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri Yarın Başlıyor!

4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri, “Medeniyet Hafızamız Kütüphaneler” sloganıyla yarın kapılarını açacak.

Asırlar boyunca olduğu gibi İstanbul’u ilmin ve kültürün merkezi haline getirme hedefiyle yola çıkan Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi (TYB), Hâşimî Yayınevi ve Hâlidî Maarif İlim ve Kültür Derneği, üç yıldır düzenlenen Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin hazırlıklarına yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan organizasyonda, daha önceki yıllarda olduğu gibi İslâm dünyasından önemli yayınevi, yazar ve ilim adamları Türkiye’ye geliyor.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri, TYB İstanbul Şubesi, Hâlidî Maarif İlim ve Kültür Derneği ve Hâşimî Yayınevi ortaklığında düzenleniyor. Daha önceki yıllarda olduğu gibi çok iddialı bir içerikle hazırlanan Arapça Kitap ve Kültür Günleri için Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, Irak, Lübnan, Ürdün, Mısır, Cezayir, Tunus, Fas, Sudan, Katar ve Kuveyt’ten pek çok ilim adamı, akademisyen, yazar ve yayıncı davet edildi.

Arapça Kitap ve Kültür Günleri, zengin bir içerik vaat ediyor. Öncelikle Türkiye’den ve İslâm ülkelerinden 50 civarında yayınevinin kitaplarını okura sunuyor. Uluslararası bir fuar olmasının yanında Kitap ve Kültür Günleri, 300 civarında ilim adamı, akademisyen, yazar ve yayıncıyı bir araya getirmesiyle de dikkat çekiyor. Arapça Kitap ve Kültür Günleri, ülkemizde önemli bir yere sahip olan İlâhiyat ve İslâmî İlimler Fakülteleri, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümleri, İmam Hatip Liseleri, Kur’an kursları ve medreselerin öğrenci ve hocalarının kendilerine hitap edecek bir etkinlikte buluşmalarını sağlıyor. İslâm dünyasında var olan ilmî birikim ve geçmişin ülkemizde bir araya gelmesini, Türkiye’nin çok daha iyi tanınmasını hedefliyor.

Arapça’nın ve ortak kültürümüzün önemine dikkat çekmeyi bir ideal haline getiren Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi mülteci durumunda olan Suriyeli kardeşlerimizi de unutmuyor. Suriyeli çocuklara özel etkinlikler ve üç yıldır olduğu gibi binlerce çocuğa hediye edilmek üzere Arapça çocuk dergisi hazırlıyor.

4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hayatın merkezi konumunda olan bir yerde, Üsküdar’da, 22 Şubat – 3 Mart 2019 tarihleri arasında Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde on gün boyunca Arapça kitap sevenlerine açık olacak.