İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor

Türkiye Arapça kitap fuarı 2016
Arapça Kitap Fuarı ’ndan İzlenimler
01/03/2016
Arapça Kitap ve Kültür Günleri
2. Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başlıyor!
02/02/2017

İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ (TYB) İSTANBUL ŞUBESİ BAŞKANI MAHMUT BIYIKLI, GEÇEN YIL AÇILAN 'TÜRKİYE ARAPÇA KİTAP VE KÜLTÜR GÜNLERİ'NİN BÜYÜK BİR SES GETİRDİĞİNİ SÖYLEDİ. BIYIKLI, "İSLAM DÜNYASI ZOR GÜNLERDEN GEÇMEKTE. BİZ BÜYÜK BİR MEDENİYETİN VARİSLERİ OLARAK İSLAM DÜNYASININ YENİDEN DİRİLİŞİ İÇİN BİRLİK BERABERLİK İÇERİSİNDE YENİ KÜLTÜREL HAMLELER, ÖZGÜN PROJELER GELİŞTİRMELİYİZ" DEDİ. (İHA/İSTANBUL-İHA)

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, bu yılki Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri hakkında açıklamada bulundu.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, geçen yıl açılan ’ Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri ’nin büyük bir ses getirdiğini söyledi. Bıyıklı, “İslam dünyası zor günlerden geçmekte. Biz büyük bir medeniyetin varisleri olarak İslam dünyasının yeniden dirilişi için birlik beraberlik içerisinde yeni kültürel hamleler, özgün projeler geliştirmeliyiz” dedi.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri 17 Şubat’ta başlıyor. İlk olarak 2016 yılında Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ile Haşimi Yayınevi’nin ortaklaşa düzenlediği organizasyon, bu yıl Sultanahmet Medresesi’nde düzenleniyor. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi (TYB), İstanbul Sultanahmet Vakfı ve Haşimi Yayınevi’nin düzenlediği Arapça Kitap ve Kültür Günleri ’ne; Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün, Mısır, Cezayir, Tunus, Fas ve Kuveyt’ten pek çok yayınevi ve yazar katılacak. Fuarda, “Asırlardır sönmeyen ışığımız: Âlimler-Kitaplar” vurgusunun ön plana çıkarılması hedefleniyor.

“Önemli bir atılım”

 TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, geçen yıl açılan Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri ’nin büyük bir ses getirdiğini belirterek şunları söyledi:

“Yoğun ilgiye mazhar olan organizasyon, Arap dünyasıyla Türkiye arasında yeni kültürel atılımlara öncülük etti. Bu örneğin devam etmesi adına bu yıl, daha kapsamlı, daha zenginleştirilmiş bir içerikle okurların karşısına çıkacağız. İslam dünyası zor günlerden geçmekte. Coğrafyamız üzerinde farklı stratejiler uygulanmakta. Biz büyük bir medeniyetin varisleri olarak İslam dünyasının yeniden dirilişi için birlik beraberlik içerisinde yeni kültürel hamleler, özgün projeler geliştirmeliyiz. İşte bu organizasyon, istikbale dair derdi olan kurumların bir araya gelerek ortaya çıkardıkları emek ürünü olmakla birlikte, gelecekte çok hayırlı sonuçlarını göreceğimiz önemli bir atılımdır.”