Organizatörler

Organizatörler

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi


TYB İstanbul Şubesi, İstanbul’da 1991’den bu yana faaliyet gösteren, kültür ve edebiyat dünyasının önemli kültür mekânlarından biridir. Gerek üyelerinin çoğunluğunu bünyesinde bulundurması, gerekse geleneksel hale gelen kültürel faaliyetleri ile sürekli kamuoyunun gündemindedir. Ayrıca TYB İstanbul Şubesi, müdavimlerini ağırladığı ve faaliyetlerini yürüttüğü Mimar Sinan yadigârı Kızlarağası Medresesi ile de kültür dünyamızda ayrıcalıklı bir yere sahiptir. TYB İstanbul Şubesi, İstanbul Kültür Merkezi olarak da bilinen bu mekânda faaliyetlerini sürdürmektedir. Yazarlıktan editörlüğe, karikatürden diksiyon ve hitabete, senaryo yazımından osmanlıcaya ve musiki atölyelerine kadar kültür-sanat alanında birçok atölye düzenleyerek Türk edebiyatını ve kültür hayatını besleyen bir okul durumundadır.

Hâlidî Maarif Kurumları


Seyyid Abdülhakim Elhüseyni hazretlerinin 1940’lı yıllardaki gayreti neticesinde hayat bulmuş medrese sisteminin bugünkü temsilcisi olan Halidi Maarif Kurumları, yurt içinde 15 ve yurtdışında 5 olmak üzere 20 medrese, binlerce talebe ve 300’den fazla hoca ve personelle çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın yüksek himayelerinde gerçekleşecek olan 3. Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin teması “Geçmişin ihyası, geleceğin inşası için medreselerimiz.” Bu temayı varlık nedeni olarak dile getiren Halidi Maarif Kurumları da organizasyonun ortaklarından. Halidi Maarif Kurumları, yetiştirdiği âlimler ve hizmet verdiği talebelerle birlikte organizasyonun gerçekleşmesi, dünyadan ilgili kişilere ulaşması ve içeriğinin hazırlanması konularında projeye katkı sunuyor.

Hâşimî Yayınevi


“Mirasımızı koruyoruz.” sloganıyla okuyucusunun karşısına çıkan Hâşimî Yayınevi, kitap sektöründe ilgi odağı olmaya devam ediyor.

2010 yılında kurulan yayınevimiz Arapça yayınlara öncelik vermekle birlikte, Osmanlıca ve Kürtçe eserler de yayımlıyor. Yayınevimiz Sarf, Nahiv, Mantık, Meâni, Beyan, Usul ve benzeri alanlardaki müfredat kitaplarını orijinallerine sadık kalarak yeniden, daha anlaşılır bir dizaynla okuyucusuna sunmayı amaçlıyor. Arapça kaynak kitapların yanı sıra yine Arapça ders ve yardımcı kitapların basımını yapan yayınevimiz bütün bunlarla beraber ilmî, kültürel ve tasavvufî eserlerin basımını tashih ve tetkikten geçirerek yayınlıyor. Her geçen gün büyümekte olan yayınevimiz, özellikle bulunması zor olan ve unutulmaya yüz tutmuş pek çok Arapça kitabı okuyucuyla tanıştırmayı da hedefliyor. Ayrıca Lübnan, Mısır, Ürdün, Fas, Suudi Arabistan gibi Arap ülkelerinde basılan ve Türkiye’de karşılığı olan Arapça ilmî eserler temin edilerek satışa sunuluyor.