Organizasyon

4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başlıyor

“Medeniyet Hafızamız Kütüphaneler”

A

sırlar boyunca olduğu gibi İstanbul’u ilmin ve kültürün merkezi haline getirme hedefiyle yola çıkan Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi (TYB), Hâşimî Yayınevi ve Hâlidî Maarif İlim ve Kültür Derneği, üç yıldır düzenlenen Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin hazırlıklarına yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan organizasyonda, daha önceki yıllarda olduğu gibi İslâm dünyasından önemli yayınevi, yazar ve ilim adamlarının Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri, TYB İstanbul Şubesi, Hâlidî Maarif İlim ve Kültür Derneği ve Hâşimî Yayınevi ortaklığında düzenleniyor. Daha önceki yıllarda olduğu gibi çok iddialı bir içerikle hazırlanan Arapça Kitap ve Kültür Günleri için Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, Irak, Lübnan, Ürdün, Mısır, Cezayir, Tunus, Fas, Sudan, Katar ve Kuveyt’ten pek çok ilim adamı, akademisyen, yazar ve yayıncı davet edildi.

Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri organizatörlerinden Hâlidî Maarif İlim ve Kültür Derneği adına Yakup Alarçin, etkinliğin hedeflerini şöyle açıklıyor: “Türkiye’de Arapça kitap okurları on gün boyunca bayram yapsın, herkesin koştuğu bir kitap şenliği olsun istiyoruz. Tabii bunun yanında İslâm dünyasından ve Türkiye’den katılacak âlimlerle, düzenlenecek ders ve sohbetlerle söyleyecek çok sözümüz olduğunu da belirtmek isteriz. Arapça, İslâm dünyasının çimentosu gibidir. Çünkü müslümanların yaşadığı her ülkede, her coğrafyada bu dil üzerinden dinimizi, tarihimizi, kardeşliğimizi konuşabiliriz, güçlendirebiliriz.”

Arapça Kitap ve Kültür Günleri, zengin bir içerik vaat ediyor. Öncelikle Türkiye’den ve İslâm ülkelerinden 50 civarında yayınevinin kitaplarını okura sunuyor. Uluslararası bir fuar olmasının yanında Kitap ve Kültür Günleri, 300 civarında ilim adamı, akademisyen, yazar ve yayıncıyı bir araya getirmesiyle de dikkat çekiyor. Arapça Kitap ve Kültür Günleri, ülkemizde önemli bir yere sahip olan İlâhiyat ve İslâmî İlimler Fakülteleri, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümleri, İmam Hatip Liseleri, Kur’an kursları ve medreselerin öğrenci ve hocalarının kendilerine hitap edecek bir etkinlikte buluşmalarını sağlıyor. İslâm dünyasında var olan ilmî birikim ve geçmişin ülkemizde bir araya gelmesini, Türkiye’nin çok daha iyi tanınmasını hedefliyor.

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı da Kitap ve Kültür Günleri için şunları söylüyor: "Biz ilk başta bir heyecanla bu işe giriştik, “Bıraktığımız Yerden Başlıyoruz” diyerek başladık. Ve gördük ki ne kadar çok özlemişiz birbirimizi. İlk günden itibaren büyük bir teveccühle karşılandı etkinliğimiz. Ülkemizde birbirinden haberdar olmayan nice dertli gönlü bir araya getirdi, kıtalar ötesinden sesleri İstanbul’a duyurdu. Kitaplar, âlimler ilmin merkezinde, İstanbul’da muhabbetle bir araya geldiler. İnşallah dördüncü yılımıza daha zengin bir içerik için hazırlanıyoruz. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin fuardan, seminer ve söyleşilerden çok daha ötede faydalarının olduğunu, aramızdaki gönül köprülerini pekiştirdiğini biliyoruz ve bu ruhla çalışıyoruz."

Arapça’nın ve ortak kültürümüzün önemine dikkat çekmeyi bir ideal haline getiren Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi mülteci durumunda olan Suriyeli kardeşlerimizi de unutmuyor. Suriyeli çocuklara özel etkinlikler ve üç yıldır olduğu gibi binlerce çocuğa hediye edilmek üzere Arapça çocuk dergisi hazırlıyor.

4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hayatın merkezi konumunda olan bir yerde, Üsküdar’da, 22 Şubat - 3 Mart 2019 tarihleri arasında Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde on gün boyunca Arapça kitap sevenlerine açık olacak.